Pas op de plaats

Na de voor financiële markten uitzonderlijk sterke maand oktober was het niet verrassend dat in november een pas op de plaats werd gemaakt. De aandelenmarkten noteerden een kleine min, gedreven door dalende koersen in de VS en opkomende landen. Aan het begin van de maand leek het er zelfs even op dat er echt een stap teruggezet zou worden vanwege toenemende zorgen rondom de toekomstige renteverlagingen van de Amerikaanse centrale bank. De voorheen zo sterke technologiesector had hier het meeste last van, in zowel de VS als China.

Echter, nadat Fed gouverneur John Williams in een speech aangaf voorstander te zijn van verdere renteverlagingen wist de markt een flink deel van de verliezen weer goed te maken. Inmiddels is een renteverlaging in december alweer voor meer dan 85% ingeprijsd. Dat niet alle beleggingscategorieën hiervan wisten te profiteren, bitcoin zette bijvoorbeeld de daling gedurende de maand voort, geeft wel te denken of de kracht van de soepele financiële condities begint af te nemen.

Bron: LSEG Datastream, rendement van 31-12-2024 tot en met 30-11-2025

De zichtbare gevoeligheid van de aandelenmarkt voor de waarschijnlijkheid van verdere renteverlagingen onderstreept onze visie dat de markten momenteel over een smal pad omhoog aan het lopen zijn. Er is weinig ruimte voor teleurstelling. Een ander voorbeeld van die dynamiek was de reactie op de sterke winstcijfers van Nvidia. Die deden de koers nabeurs weliswaar sterk stijgen, maar dit hield geen stand vanwege toenemende zorgen over een mogelijke bubbel in AI-investeringen. Zo klinken er steeds meer geluiden dat die investeringen niet het gehoopte rendement op gaan leveren. En ook vanuit met name de lokale politiek groeit de weerstand vanwege de impact van datacenters op water- en stroomconsumptie.

Bron: LSEG Datastream, data van 31-12-2014 tot en met 30-11-2025

Wanneer de markten een pas op de plaats maken na een sterke periode is de gevoeligheid voor nieuwe informatie vaak extra hoog. Die gevoeligheid valt momenteel samen met een periode waarin veel belangrijke economische informatie uit de VS niet voor handen is. De Amerikaanse overheid is weliswaar inmiddels weer ‘open’, maar veel data zijn nog niet bijgewerkt of verstoord. De arbeidsmarktcijfers worden bijvoorbeeld direct beïnvloed door de sluiting. Andere datapunten, zoals het oktober inflatierapport, wordt overgeslagen en het novemberrapport wordt pas gepubliceerd na de aanstaande Fed meeting. Dat maakt het werk van de Fed extra lastig en de vraag is hoe het met die onzekerheid om zal gaan. Als het signaal van John Williams door de markt verkeerd geïnterpreteerd is, zal dat tot volatiliteit in de markten leiden. December kan daarom zowel in positieve als negatieve zin een interessante maand worden.

In onze volgende Maandbrief blikken we vooruit op 2026 en de diverse scenario’s waar we rekening mee houden.

Bron: LSEG Datastream, rendement van 01-01-2025 tot en met 30-11-2025

 

DOOR: WOUTER STURKENBOOM, Chief Investment Officer